فهرست طبقات
چهارشنبه, ۲۴ دی ۱۳۹۹ ۱۲:۵۷ ۲۴
طبقه بندی: اخبار اصلی
چچ
کوددهی بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار اصله درخت و درختچه در پاییز و زمستان سال جاری

مدیرکل بهبود محیط زیست شهری شهرداری مشهد خبرداد؛

کوددهی بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار اصله درخت و درختچه در پاییز و زمستان سال جاری

مدیرکل بهبود محیط زیست شهری شهرداری مشهد از اجرای عملیات کوددهی درختان، درختچه ها و سطوح فضای سبز شهر مشهد در فصل پاییز و زمستان سال جاری برای بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار اصله درخت و درختچه خبرداد.

به گزارش روابط عمومی معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد، سید علی اکبر انتظام با اعلام این خبر، اظهار کرد: با توجه به رشد مناسب و حجم گسترده فضای سبز شهر مشهد طی سال‌ های اخیر، توسعه کیفی و ارتقای رشد و سلامت گیاهان، به طور ویژه ای مورد توجه قرار گرفته و تلاش می شود با استفاده از روش های نوین و پربازده در راستای بهبود کیفیت فضای سبز شهر مشهد گام برداریم.
وی افزود: یکی از انواع عملیات اجرایی در فضای سبز شهر مشهد، عملیات کوددهی درختان، درختچه ها و توده های فضای سبز شهری است که بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته این عملیات از نیمه آذر ماه آغاز شده و تا پایان سال جاری ادامه خواهد داشت.
مدیرکل بهبود محیط زیست شهری شهرداری مشهد ادامه داد: با توجه به هماهنگی‌ های صورت گرفته، در بازه زمانی یاد شده بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار اصله درخت و درختچه و بیش از ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار متر مربع پرچین کاری در مناطق ۱۳ گانه شهر مشهد با استفاده از عملیات کوددهی مورد تیمار قرار می‌گیرند.
انتظام تصریح کرد: یکی از روش‌ های مناسب و پربازده کوددهی درختان و درختچه ها روش چالکود است که با توجه به بازده اقتصادی و عملکردی مناسبی که دارد طی سال های اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.
وی عنوان کرد: در این روش، در نزدیکی ریشه درختان و درختچه ها چاله هایی حفر می شود و سپس درون آنها با مواد آلی و شیمیایی پر می‌ شود و از آنجا که درخت گیاهی دائمی است به دلایل مختلف هر سال تراکم ریشه در حوالی منطقه چالکود بیش از پیش افزایش یافته و سطح تماس ریشه باید با این منطقه غنی از کود افزایش می‌ یابد و همین موضوع باعث افزایش کارایی مصرف کود و افزایش بهره‌وری کود و بهبود رشد درختان و درختچه های شهری می‌ شود.
مدیرکل بهبود محیط زیست شهری شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: در حال حاضر با توجه به خاک ترکیبی تولید شده توسط شهرداری مشهد پیش‌بینی شده است، عملیات چالکود ۱۲ هزار اصله با استفاده از ۳ هزار متر مکعب خاک ترکیبی و کود آلی غنی شده در سطح شهر مشهد صورت پذیرد.